10/10/2017
635

YAZ SOHBETLERİ

     SEYHAN KENT KONSEYİ – MAHALLE MECLİSLERİ YAZ SOHBETLERİ

 Bilgi ve toplum merkezli Seyhan Kent Konseyinde kent enstitüleri ve mahalle meclislerimiz bir araya gelerek yaz sohbetleri yaptı. 3 pilot mahallede gerçekleşen yaz sohbetlerine enstitülerden hocalarımız katılarak mahalle halkının sorunlarına çözüm aradılar.

 Sümer, Akkapı ve Yeşilyuva mahallerinde yapılan yaz sohbetlerinde Hukuk Haklar ve Yurttaşlık Enstitüsünden Av. Mustafa Çinkılıç ve Av. Oya Tekin “ Haklarımızı Biliyor muyuz?” başlığı altında gündelik hayatta kullanabileceğimiz haklarımızdan bahsetti. Çevre ve Halk Sağlığı Enstitüsü üyemiz Prof. Dr. F. Tuncay Özgünen mahalledeki kadınların yaşadığı sağlık sorunlarınlarıyla ilgili sohbet ederken Gıda Mühendisleri Odası Başkanı Şehmus Alparslan “Bilinçli Gıda Tüketimi Gıda Dayanışması” eğitimlerimiz hakkında bilgi verdi.  Aile ve Bağımlılık Merkezimizden Uz. Psikolog Zeynep Serap Baltacı bağımlılıktan bahsederken bağımlılığın sadece uyuşturucu maddeler olarak düşünülmemesi gerektiğini belirterek teknoloji bağımlılığının hayatımızda ki etkilerinede değindi.

 Mahallenin en büyük sıkıntılarından biride işsizlik olduğunu dile getiren Birlik ve Kooperatifçilik Enstitüsü üyemiz İbrahim Sarıdoğan “Yeni Kuşak Kooperatifçilik” ile bu sorunun nasıl çözüleceğini anlattı. Mahalle halkının nefes alamıyoruz diye serzenişte bulunduğu çarpık kentleşme meselesine Kent Kültürünü Geliştirme Enstitütümüz vatandaşın bu konuda ne yapacağı hakkında bilgi verdi. Kültür ve Sanat Enstitüsü üyemiz usta sanatçımız Mahmut Hazım Kısakürek ülkemizin içinde bulunduğu bu zor günlerin ilacının sanat olduğunu mahalle halkına anlattı. Ve sokakta yaşayan hayvan dostlarımız için neler yapabileceğimizi Hayvan Hakları Merkezimizden Metin Yıldırım yaz sohbetleri boyunca bizlere anlattı.

  Yaz sohbetlerinden çıkan konuların işlenerek yeni çalışmalarla mahallere taşınacağını belirten Seyhan Kent Konseyi Haşmet Biçer, Bilgi ve toplum merkezli Seyhan Kent Konseyinde kent enstitüleri ve mahalle meclislerimiz birlikte çalışmaya devam edeceğini belirtti.